Korfu (zážitky, dojmy a pocity)

5. října 2011 v 22:12 | Lenka |  cestou necestou
Dovolená u moře by měla být ve znamení relaxu, sluníčka a cachtání se ve slané vodě. Přesně taková byla i ta moje.
Cachtání každodenní (jen moře na můj vkus příliš teplé), sluníčko se za celý týden schovalo pouze na půl dne a odpočinek to byl dokonalý: ranní vstávání o půl devaté, snídaňový bufet nachystaný, procházka k pláži, slunění se, plavání a potápění, sem tam nějaká procházka po pláži či do kopců, jeden celodenní výlet přes ještě větší kopec ke dvěma kouzelných zátokám, západy slunce, více méně chutná večeře na stole a pak zase spánek. Ono to relaxování strašně vyčerpává... :)))


Dovolená to byla nejen odpočinková, ale hlavně i velmi veselá. Počínaje hledáním cesty k moři první den, kdy jsem skončila v jakémsi příkopě a z porostu mi koukala jen hlava, přes všechny veselé zážitky se spoludovolenkáři (byl tam pán, co skoro prošel sklem, kdyby jeho nárazu neodolalo, a pár dní na to se totéž povedlo jedné slečně!), hry, abychom se nenudily (že citronovník není zvíře? nebyla jsem jediná, kdo ho napsal do kolonky zvíře při hře "jméno, město..."!), a konče třeba následující historkou se naše třígenerační dámská sestavala bavila.

Před cestou jsem se trochu obávala, jak se v Řecku domluvíme, protože angličtinou téměř nevládnu, němčinu jsem už dávno zapomněla a Korfu není Djerba, kde bych se domluvila francouzsky. No ale občas jsem anglicky zvládla i promluvit a potřebné vyřídit. V čem jsem se však mimořádně zlepšila byla polština!
Sezóna na Korfu pomalu finišovala, v hotelu nás bydlelo deset Čechů a dvě Angličanky a krom majitele a kuchaře v jedné osobě a jeho dcery recepční, která v hotelu víc nebyla než byla, se o nás staraly dvě Polky, uklízečka a pak servírka a taková holka pro všechno Bóža. Strašně mi připomínala bývalou sousedku, shodou okolností také původem z Polska, když po hotelu neustále pobíhala jen v sukýnce a tílečku bez podprsenky. Asi nějaký polský zvyk. S českými hosty komunikovala zásadně polsky, s anglickými komunikovat schopná nebyla. Naší trojce říkala "cholky".
Mimochodem trojka jsme byla nepřehlédnutelná a maličkým městečkem se informace o našem pohybu nesly velmi rychle. Označované jsme byly jako "ty tři" nebo "ta maminka s těma dvěma holčičkama" (naše věkové složení: 58, 30 a 11)... :)))

Cestou z letiště do hotelu jsme byli poučeni, že v Řecku se použitý toaletní papír nesplachuje do toalety, ale odhazuje se do koše. Záležitost, která mě udivila už při čtení pokynů k zájezdu! Co jsme však nedostali, byla informace, jak si pustit ve sprše teplou vodu. Neteři netekla, ať dělala s pákovou baterií cokoliv. I přišla jsem tam já s dotazem, k čemu je tady ta šňůrka nad vanou. No, přece na tu teplou vodu! Nebylo to úplně spolehlivé, ale občas, když se za šňůrečku zatáhlo, teplá najednou tekla... ;)
Tak každý večer ve sprše všechny tři taháme za šňůrku. Poslední večer jsem tahala opravdu vehementně, protože ta teplá netekla a netekla... čekáte, že jsem šňůrečku utrhla? Ale kdeže! Volala Bóža, aby nám řekla, že jak je tam ta šňůra v té sprše (vysoko nad vanou), tak ať za ni netaháme, že prý se jí tam celý týden v kuchyni spouští alarm... :D :D :D
Zajímavé, že zachraňovat nás nepřišla ani jednou! :)))

Toť jedna veselá historka za všechny. Rozhodla jsem se jich víc nerozepisovat, protože by stejně postrádaly kouzlo okamžiku.

Fotila jsem jen to hezké, takže se Vám na fotkách mohlo zdát, jak tam bylo krásně. Příroda hezká je, ne že ne - krásné moře, nad ním útesy a kopce, olivové háje, palmy a jiné středozemní rostlinstvo, ale Řekové to hodně kazí. Neudržovanými pozemky a spoustou rozestavěných a opuštěných staveb. To jsme si vysvětlovaly krizí, ale pro ty skládky, kterých je nepočítaně, vysvětlení nemám. Řekové jsou bordeláři, čímž mi hodně připoměli Tunisany. Ovšem do Tunisanů jim z mého úhlu pohledu trošku něco chybí.
A není to to, že by neuměli francouzsky! ;)

Čekala jsem od Řecka víc, protože jsem na něj vždy slyšela jen samou chválu, ale mě osobně to trochu zklamalo a tak jsem se balila s pocitem, že mi Korfu chybět nebude. Ale už na letišti mi to začalo být tak nějak líto... že už se třeba nikdy nepodívám k těm dvěma krásným zátokám (i když to byl strašný kopec, do kterého jsem sotva funěla!)... že s sebou neplácnu na své oblíbené místo na pláži... že si nebudu chodit kupovat ty jejich výborné jogurty (přestože byly za 1,50 €)... že už nikdy neuvidím toho sympatického řidiče autobusu, kterému to v té světle modré košili tak slušelo (díky za to více než dvouhodinové zpoždění letadla, alespoň jsem se kolem jeho autobusu ještě parkrát "nenápadně" prošla :))) )... že už nám Bóža nebude říkat "cholky"... že už se neskamarádím s tou sousedkou z Vysočiny, která měla pokoj hned vedle nás a byla trošku ulítlá, ale maximálně pohodová..... Nebylo mi líto snad jen toho, že už neuvidím toho pána, co prošel sklem.

A je mi to všechno líto i po pár dnech od návratu. Bylo tam prostě hezky!


P. S.: Ještě jeden postřeh z dovolené bude následovat... ;)
 


Komentáře

1 Le fille Ash Le fille Ash | E-mail | Web | 6. října 2011 v 10:14 | Reagovat

Není nad dovolenou u moře! :) A Řecko zrovna jsem já chtěla vždycky navštívit... i když, tento článek mi malinko zkazil dojem z něj. Ale už jen kvůli té přírodě bych se tam stejně ráda podívala! Vím, že je překrásná.
A ještě k tomu odjezdu, ten je pokaždé těžký!

2 Nessie Nessie | Web | 6. října 2011 v 10:16 | Reagovat

Docela Ti závidím tu dovolenkovou pohodu a ráchání se v moři. Já jsem pořád doma, rehabilituju, a na moře se můžu koukat tak akorát na obrázcích. Ale jsem hlavně ráda, že se to vyvedlo. A jsem přeci jen zklamaná, že tam nebyl žándý pan Dé! Když už jsi tam (snad kvůli tomu?) jela sama :-P

3 Gábi Gábi | 8. října 2011 v 21:14 | Reagovat

Tak nevím, Řecko spíš ano nebo spíš ne? Určitě ano draka, jsou-li účinky zaručené. Už jsem si jednoho vybrala, jen mě vrtá hlavou věta v popisu: " Vzhledem k odlehčené konstrukci je vhodnější pro piloty s určitou zkušeností." Zkušenost nemám, ale nejhezčí je. Tento http://www.22.cz/shop/detail/54/1903/Drak-Seven-Hot-Fresh
Nutně potřebuju pořádnýho lítacího draka...

4 Gábi Gábi | 8. října 2011 v 21:26 | Reagovat

... a příště si to po sobě přečtu, než kliknu dole na ten modrý obdélníček, abych se nemusela stydět.

5 Lenka Lenka | Web | 8. října 2011 v 22:15 | Reagovat

[1]: Příroda za vidění rozhodně stojí! A to ostatní se musí bohužel přejít...

[2]: Ale já jsem vůbec nejela hledat pana dé, když mě aktuálně čím dál tím víc zajímá pan cé... :)))

[3]: Gábi, fakt znám lidi, kterým Řecko učarovalo natolik, že jezdí jen tam. Natolik mi to tam neučarovalo, ale je tam krásně modro (tak čisté moře a písčité pláže jsem jinde neviděla) a zeleno (začátkem sezóny možná ještě víc) - klidně bych jela znovu... ale klidně taky můžu jet příště zase někam jinam... :)
Každopádně není žádný zásadní důvod, proč tam nejet a nevidět to všechno na vlastní oči! ;)
A k tomu drakovi. Drak je skvělá věc a pouštění úžasná relaxace! Ale hodí se k němu i někdo, kdo Ti ho bude sbírat ze země a nadhazovat! :)))
Já mám takového: http://lenii.galerie.cz/1042232-kozakov#80464131 - má na šířku asi 180 nebo 190 cm, tak se mi ten, kterého sis vybrala zdá docela maličký. I v poměru k ceně...
Kdybych neměla toho mého, tak hodně přemýšlím nad tímhle: http://www.zapakatel.cz/cs/praha/detail/id-3844--akrobaticky-riditelny-drak-jen-za-479-kc-na-vyber
A s tím, že nemáš zkušenost, si nelam hlavu! Zkušenosti se dostaví... a kdyby to přece jen nešlo, tak je to větrem. Chce to opravdu vééélký vítr! :)

6 Vendy Vendy | Web | 9. října 2011 v 16:15 | Reagovat

Jo tyhle historky se ti zavrtají do hlavy a budeš si pamatovat nejvíc asi právě ty drobnosti - i když, k tomu bordelu, vzpomínám si, že mě takhle zklamal Neseber v Bulharsku (sakryš, nevím jestli jsem to napsala dobře) - krásné město, historické památky, líbily se mi cihlové valy na kraji města - a když jsem k nim došla, v romantických zákoutích se válel odpad, papíry, igelity, krabičky od cigaret, střepy z lahví... prostě bordel.
Asi to chce, vybrat si pro sebe to hezké a ošklivosti pustit z hlavy. Myslím že jste měli pěkně. A řecké jogurty jsou opravdu dobré...
A řecký řidič autobusu? Vzpomněla jsem si na jeden pěkný film o řecké průvodkyni jednoho zájezdu, jmenoval se Můj život v ruinách, doporučuji, pěkný romantický film - a v tom filmu pěkný řidič autobusu!
Třeba byl podobný tomu tvému...

7 Lenka Lenka | Web | 9. října 2011 v 18:06 | Reagovat

Vendy, díky za filmový tip! :)

8 Gábi Gábi | 10. října 2011 v 23:07 | Reagovat

[5]:No právě, Leni, tak obrovský drak potřebuje pořádný vítr a já si myslím, že takový jako na Kozákově :) tady u nás není. Proto jsem myslela, že by ten odlehčený mohl být vyhovující. A líbí se mi barevně :)
Co se týče sběrače a nadhazovače v jedné osobě, s tím bohužel taky nemůžu počítat, protože je jen jeden o kterého bych stála já, ale toho by něco takového ani nenapadlo. :(

9 Lenka Lenka | Web | 13. října 2011 v 20:45 | Reagovat

Gábinko, to s tím větrem mě zase nenapadlo... vítr tady opravdu máme velký, tak můžeme mít i velké draky! :)
Gábi, a co kdyby jsi na sebe vzala úlohu sběračky a nadhazovačky sama? Třeba by to toho jednoho pak zaujalo, mohl by být pouštěčem..... neptala ses ho? ;)

10 Gábi Gábi | 15. října 2011 v 20:41 | Reagovat

Možná by byl opravdu lepší ten větší, ale já bych chtěla aby určitě, určitě lítal! :) Draků, kteří vůbec nevzlétli jsem už nakoupila během let několik, vždy s novou nadějí, že tento lítat určitě bude.
Výměna rolí by mi nevadila, sbírala bych ráda :), ale zeptat se...

11 corly corly | 16. října 2011 v 21:01 | Reagovat

Leni,to je na všech odjezdech to nejhloupější...že nám všechno najednou tolik chybí...:-(
Ale ty krásné zážitky nám už nikdo nevezme.A jsme zase o tolik bohatší!Není (skoro)nad kouzlo dovolených!:-)
A s tím alarmem jsi mě hodně pobavila ,,cholko" :D

12 Lenka Lenka | Web | 16. října 2011 v 21:58 | Reagovat

[10]: Gábi, a alespoň malý kopeček, kde by foukalo, u Vás máte? Já jsem také dlouho hledala problémy všude jinde, ale zjistila jsem, že je to jen a jen tím větrem...
A ohledně pana Tajemného nechci být zvědavá, ale docela by mě to zajímalo trošku víc... ;)

[11]: Jak se mi to zdá dávno, co jsem na nějaké dovolené byla! I zážitky blednou nejsou-li dostatečně výrazné... a co mě nejvím mrzí, že si neumím vybavovat tváře.....

13 Kamra48 Kamra48 | Web | 25. dubna 2014 v 10:08 | Reagovat

Jen dodám k článku, že v Řecku se domy staví i celou generaci. Rodiče koupí pozemek a pak postupně přistavují jak mají právě peníze. Dělají si to svépomocí a nemusejí stavbu nijak zvlášť udržovat - prší málo a v zimě teplota neklesá pod nulu. Často se setkáte i s rozestavěnou budovou, kde se již bydlí na přízemí, ale poschodí není stále dokončeno. A není tomu jinak ani na Korfu.

14 Milos Milos | Web | 16. ledna 2015 v 16:24 | Reagovat

Korfu bylo první "Řecko", kde jsem byl a rozhodně na něj máme s rodinou krásné vzpomínky, vše jsem popsal na webu, kdo si rád přečetl kam vyrazit na výlet, co kolik stojí, jak se jezdí v Řecku mhd-autobusem a další info.

15 Williammum Williammum | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 22:08 | Reagovat

With thanks! Lots of postings.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama