O mé nespavosti a českém zdravotnictví

29. března 2010 v 21:04 | Lenka |  myšlenky slečny Lenky
Stárnu. Nespím, každý týden chodím k nějakému lékaři a polykám několik druhů pilulek, mimojiné na tu nespavost. Mám sklerózu, takže je polykat zapomínám. A konečně jediné téma, o kterém jsem schopná hovořit (v tomto případě se rozepsat) je můj vlastní zdravotní stav, případně stav českého zdravotnictví... :)


Léta jsem se lékařským ordinacím vyhýbala a chodila jen na zdravotní prohlídky nařízené zaměstnavatelem a proto, když jsem asi před měsíce chtěla navštívit svou lékařku, otázala se mě zdravotní sestra hned po pozdravu, jestli si jdu zase vypůjčit svou zdravotní kartu (rozumějte prázdné desky nadepsané mým jménem). Podivila se tomu, že tentokrát nikoliv. A od té doby k nim chodím co týden a stejně si se mnou neví rady.

Na první stížnost, že nespím, se lékařka trochu zdráhala předepsat mi hypnotikum. Na podruhé, když jsem nedobře spala už skoro měsíc, mi krabičku čítající deset pilulek předepsala. Jak jsem se bála tu první pilulku spolknout, zvlášť poté co jsem si o preparátu hezky početla v internetových diskuzích! A jak krásně jsem se po měsíci po pilulce vyspala! :)

Asi není dobré navyknout si na umělý spánek, také proto noc co noc zkouším usnout přirozeně. Ta včerejší vypadala asi takhle:
21:00 Uvařila jsem si hrnek čajové směsi pro lepší spánek.
22:00 Relativně unavená uléhám s myšlenkou, že spánek se jistě dostaví.
23:00 Po hodině převalování se a neustálého odhánění myšlenek, mimojiné na dnešní návštěvu zubaře, si říkám, že ten spánek přece musí přijít! Pilulku stále ignoruju.
00:00 O půlnoci bych ji už ráda spolkla, ale vzhledem k rannímu vstávání a potřebě toho, abych byla svěží, stále odmítám.
01:00 Pak jsem ji spolkla, čas ranního buzení o hodinu posunula a konečně usnula.
06:00 Budíček! Vyspalá tak napůl a po pilulce omámená se vyprávím do práce, podotýkám že vozem a že užívání hypnotik se s řízením motorových vozidel příliš neslučuje...

Řekla bych si, že dnes by mi to spaní mohlo jít po včerejším nedostatečném spánku, ale asi bych dopadla jako včera. Takže ji spolku hned večer. Přesto: nemáte někdo osvědčený babský recept na nespavost?

Co se té návštěvy u zubaře a stomatologie všeobecně týká, tak nic revolučně nového během těch více než deseti let, co jsem si do pusy odborníka nahlédnout nenechala, nevymysleli! Nedělalo mi to dobře úplně stejně jako před lety, jen mi byl tentokrát doporučen velmi hodný doktor, který měl se mnou velmi mnoho trpělivosti. Asi k němu za půl roku nepůjdu tak rozklepaná!

Za dva týdny mě čeká návštěva ordinace internisty, kam mě posílá má praktická lékařka nevědouce si se mnou rady, i když po těch prášcích na spaní, která mi předepsala, je mi o mnoho lépe. Nicnéméně není to řešení. A tak mi zbývá ještě dva a půl týdne čekání na vyšetření. A doporučení lékařky? Buď to čekání vydržet a občas trpět nebo si zavolat rychlou, protože to pak jsou všechna vyšetření raz dva... :/

To je české zdravotnictví.
Pokračování bych si klidně odpustila... :(
 


Komentáře

1 Radka Radka | Web | 29. března 2010 v 22:44 | Reagovat

Zkus příště vzít jen půl pilulky, když jsem je brala já, pomalu jsem si na ně odvykala, a ono to pak bylo lepší. Každopádně - je možné, že tvá nespavost souvisí s psychickým stavem? Jestli je člověk nešťastný, tak ho všechno trápí 2x tak víc...

2 leni leni | Web | 30. března 2010 v 9:58 | Reagovat

Nejhorší je jít do postele s myšlenkou na to, že budeš zase čekat na spánek. Neřeš to. Jestli spíš sama, tak si klidně po hodině neusínání vstaň a běž něco dělat. Já vím, druhý den budeš utahaná, ale třeba pak to usínání půjde líp, ne? A zkoušelas meduňku? A vyvětrat? Taky mi to usínání někdy nejde, zvlášť když spím sama.
P.S. Před návštěvou zubaře a před plánovanou dlouhou cestou bych si vzala klidně 2 pilulky. Nebo nějakou speciální na nervy.

3 renuška renuška | Web | 30. března 2010 v 11:44 | Reagovat

Zabírá i prothazin, ale je to chemie jako všechno ostatní. Dále bych poradila nepít kafe. Nebo číst v posteli - tam klimbám pokaždé. Ale nespat a převalovat se bych prostě nevydržela, musí to být děsné. Leni, moc věřím, že se pro Tebe najde vhodná cesta a trošku se i přimlouvám za názor Radky - možná vyrazit do kina, někam pryč a nechat celou svou psychiku uvolnit a usnout. Pak by zabraly i oči. Snad ... Z celého srdce přeji brzké uzdravení!

4 alfalfa alfalfa | Web | 30. března 2010 v 18:48 | Reagovat

Problém s nespavosťou našťastie nemám. Spať väčšinou nemôžem, keď je spln, to celá rodiny nikdy nepsíme, hlavne náš pes, ktorý šteká a je nekľudný, a potom sme samozrejme nekľudní aj my.
Dúfam ale, že sa tvoj problém s nespavosťou skoro vyrieši, pretože to určite nie je n ič príjemné, hlavne, keď musíš ráno vstávať.
Ja nemôžem normálne vstať ani po predpísanom osem hodinovom spánku.

5 Nessie Nessie | Web | 30. března 2010 v 21:13 | Reagovat

Ehm, taky bych potřebovala něco na spaní. Obvykle zalehnu před půlnocí s přítulem a za pět minut už slyším, jak spokojeně oddychuje, zatímco já se ještě minimálně dvě hodiny převaluju. A když už konečně usnu, tak se kolem páté ráno probudím a už nezaberu. Pak usnu někdy v osm, v devět, protože jsem unavená, vstanu v jedenáct, a večer zase nemůžu usnout... Začarovaný kolotoč. A i když se ráno donutím vstát třeba v osm, tak přestože jsem večer unavená, tak stejně neusnu. Tak nevím, že by jaro?
Meduňka, voda u postele, vyvětrat...nic nepomáhá. Ani 40 kilometrů na kole, ani půl hodina běhání... Ale možná by pomohla francouzská literatura nebo snažit se něco naučit, to zabírá hned :-P Jen nevím, co bych se teď ještě učila...snad tu němčinu, ale u ní neusínám. Škoda.
K doktorce nejdu, protože prášky na spaní nechci.
Držím palce!

6 Lenka Lenka | Web | 30. března 2010 v 21:54 | Reagovat

Holčičky, díky za komentáře a za tipy!

Ráďo, polykám jenom půlky, tak asi budu muset jít do čtvrtek... a psychika v tom všem rozhodně hraje roli a ani jaro na ni letos moc nepomáhá... :(

Leni, vyvětráno mám, tak asi že mi chybí ta společnost... a pilulky po večer kombinuju tak různě - na uklidnění i na spaní... jen bez nich to prostě nejde... :(

Renuško, děkuju. Pokusy o rozptýlení jsou komplikované díky neideálnímu zdravotnímu stavu - jakákoliv aktivita mě neskutečně unavuje... a kafe nepiju... takže nevím...

alfalfa: úplně je na spánek také prevít, tak teď po něm snad zase bude líp... ;)
A jinak mě před měsícem osm hodin spánku také nestačilo.

Nessie, taky děkuju! Pokud Ti nespaní nepůsobí jiné komplikace a necítíš se slabá, tak pilulky rozhodně ne! S tím souhlasím! Však já jdu dnes teprve do sedmé půlky a už se toho chci zbavit, ale poslední měsíc to mám přesně jako ty... večerní převalování se a následné brzké probuzení... jenže jsem po měsíci takového režimu byla neskutečně unavená...
Tak ať se Ti povede také někdy dobře vyspat! ;)

Dobrou noc! :)

7 Tereza Tereza | Web | 30. března 2010 v 22:07 | Reagovat

Já jsem sůva obecná... Jako alergik jsem bylinky automaticky vyloučila, prášky se mi polykat nechce a v tomto případě bohužel nezabírá ani krabička lentilek. Když nemůžu spát, najdu si nějakou činnost - tvořím, píšu, retušuji fotky (a že jich mám) nebo čtu, dokud se fakt neunavím (i když to občas znamená třeba jen dvě hodiny spánku). Jo a taky skládám puzzle (asi další úchylka...) :)
Občas to mám z nervů - nejlepší je to s někým probrat, ať už to je kámoška a "kafe" nebo odborník.
Leni, držím palce, ať zase brzy prášky hodíš do koše a dobře se ti usíná a spí bez nich.

8 Nessie Nessie | Web | 31. března 2010 v 14:15 | Reagovat

No, včera jsem zkusila trochu se unavit, že by to třebas pomohlo... do dvou jsem seděla u kompu a hrála si s perspektivami a realistickým sluncem, načež jsem se v posteli převalovala ještě minimálně hodinu a probudila se opět kolem páté hodiny. Vstávala jsem v půl osmé a prozatím nejsem ani moc unavená. Uvidíme, jestli dneska večer zalehnu a usnu, bylo by to fajn :)
Sedmá půlka prášku, to zatím není nic děsivého, tak doufám, že se to srovná samo.

9 Karin Karin | Web | 31. března 2010 v 20:40 | Reagovat

Ahoj Leni,
    moc jsem Ti chtěla napsat mail, máme toho asi hodně společného, ale nechce se mi mrška zobrazit Tvá adresa, kterou jsi mi zanechala na blogu. Mám trochu problém s programy v počítači, nemám Outlook, tak asi proto, nevím... To nevadí.Zní to asi šíleně, ale přála bych Ti klidný spánek. O to víc, protože vím, jaké to je nevyspat se po dlouhou dobu, i když ležím v posteli a svírám víčka únavou. Nevím, jeslti Ti spánek znemožńuje české zdravotnictví, andělé, nebo jiné trápení. Každopádně jsem ráda, že jsi tu Ty se svým blogem a krásnýmji fotkami (ráda si je prohlížím)...
Nakonec nemám srdce svůj blog zrušit, trochu chci proměnit jeho obsah, už se tak citově neotevírat, i když se s myšlenkami trápím. Už jsou tak utýrané, že je nechci dávat ostatním ,,na oči".
Měj se hezky, a krásné sny, doufám

10 Lenka Lenka | 1. dubna 2010 v 0:39 | Reagovat

No mi přijde na spaní zaručené: procházka na čerstvém vzduchu večer. TAk na hodinu. Ale jen tak mezi námi... já jít spát už v devět, tak taky neusnu :o))

11 corly corly | 1. dubna 2010 v 14:00 | Reagovat

Leni,o českém zdravotnictví mě něco povídej...!!!!:-)
Ach jo...nevím,proč se nám to děje...je to fakt,všechno ta blbá psychika....-((
Když je ona špatná,nejde si ani to jaro vychutnat....-((
Já spát ještě jakž takž..můžu,ale horší je to ráno,to se zase za nic nemůžu a někdy ani nechci probudit....-(
Jsem ráda,že aspoň ten zubař dopadl dobře!!!!Snad na té interně už něco vymyslí a už ti bude fakt líp....pokud ty odběry od doktorky byly v pořádku,rozhodně to nebude nic vážného!!!!!
Moc ti Leni držím pěsti a myslím na tebe!!!!!
Babský recept bych ti ráda pomohla,ale já na ně nevěřím,protože mě nikdy nic nepomohlo...,ale můžeš zkusit před spaním mléko a med....

12 Jana Jana | Web | 1. dubna 2010 v 14:13 | Reagovat

Lení,jestli máš nějaké  stresy,třeba zubař,nebo jak dopadnou výsledky z laboratoře,je možné,že pak hůř spíš.Tak doufám,že až se vše vyřeší,že se ti obnoví i zdravá potřeba spánku. Jinak o našem zdravotnictví si také myslím své.Nejlepší je,doktory nepotřebovat,kdo je nepotřebuje,nejen že je zdravý,ale má i výhodu,že se nemusí s nima rozčilovat.

13 Karin Karin | Web | 1. dubna 2010 v 15:12 | Reagovat

Leni:-) to spíš v devět ráno, než večer... což se mi taky podařilo za poslendí měsíc

14 Monika Monika | Web | 2. dubna 2010 v 15:21 | Reagovat

Ahojky, Vidím, že nejsem jediná kdo má problém se spaním. Takže to bude něco ve vzduchu byhc to tak tipla :-D jelikož jsem nikdy neměla problém usnout, teda doma jo - špatné postele, případně špatně umístěná postel atakdále. Pak jsem nastoupila do nové práce, a člověk by řekl po 12-15 hodinách vzhůru se mu bude skvěle spát - prostě musí. a světe div se nic se nezměnilo, najednou přybyly myšlenky z práce atd. dokonce jsem si i postel přestěhovala na původní místo, ale to taky nebylo řešení, byla jsem bezradná a chtěla se aspoň na chvíli vyspat - páč když už jsem teda usla vzbudila jsem se o hodinu či dvě později po děsivém snu zpocená a ulepená. Jak píšeš není to řešení vzít si lék, otec jich má kupu a dávali mi je i v nemocnici, a vím že je jistotou že po nich vždycky do půl hodiny zaberu - nedočetla jsem se do bereš ty, ale já mám RIvotril, ten je i proti křečím, které mě také budily ze spaní. Takže tralá problém vyřešen - JENŽE: já pravidelně chodím darovat krev, no a rivotril v těle nějakou dobu zůstává, a tak se bojím že až tam půjdu v dubnu znova, že mi řeknou že právě kvůli němu nemohu - takže tddtntn problém nevyřešen aspoŇ né pro mě a né z dostačujícího hlediska. A má lékařka si se mnou taky neví rady...hmmmm...a teď babo raď...

15 Lenka Lenka | Web | 4. dubna 2010 v 19:46 | Reagovat

Překvapuje mě, že je ta nespavost docela častá... a to jsme všechny ještě mladé! :(

Moni, kéž by to bylo jen ve vzduchu a brzy to přešlo! Mně lékařka předepsala Stilnox, postupně se snažím ho vysadit... bez něj pořád nespím, ale i po čtvrtce docela jo... takže beru - s tím, že mně jeho užívání nepůsobí problém s dárcovstvím jako Tobě... i tak je to ale na nic! :(
Tak ať je to brzy lepší!!! ;)

Jani, máš pravdu... lékaře lépe nepotřebovat... :(

Corly, do stavu, že ráno nejsem schopná vylézt z postele už jsem se dostala také... jak říkáš, nemám chuť se probudit, a to přestože mám docela hnusné sny... i když minule se mi zdálo o andělovi, respektive o tom, jak jsem s jeho manželkou seděla u nich na zahradě, on pořád chodil okolo a dělal, že si mě nevšímá, a já jsem zase přemýšlela, jestli jeho manželce mám říct o té jeho melírové krásce! :D :D :D
Zubař dopadl nad očekávání dobře! A stejně tak musí dopadnout i ten internista! Momentálně řeším, že si kvůli tomu chlapovi budu muset oholit nohy!!! :D :D :D Protože co kdyby nějaký anděl???!!! :))))))

Leni, procházky jsou zaručené. A jen tak mezi námi, já být v 0:39 ještě vzhůru, tak zase vážně přemýšlím o té nespavosti... :))))

Karin, děkuju!

Nessie, tak doufám, že už je to lepší! ;)

Terezo, také děkuju za milý komentář. Také se zkouším nějak zabavit a unavit, třeba nad knihou se mi oči zavírají, ale jakmile ji zavřu tak je po únavě... :(
A jen tak mimochodem nespotřebovaná léčiva se nehází do koše, ale vrací se do lékárny! :D

Krásné snění všem nespavcům!!!! :)

16 corly corly | 4. dubna 2010 v 20:51 | Reagovat

Leni,to byl ale dobrodružný sen!!!!Přímo napínavý!A řekla jsi teda nebo ne?Nebo to bude v pokračování?:-)))
Jasný,to se musíš oholit!Co když tam bude ten Jandera?!!Nebo fakt nějaký anděl!!Musíš být prostě připravená!!!!:-)

17 Lenka Lenka | Web | 5. dubna 2010 v 12:53 | Reagovat

Corly, těžko říct, jak to dopadlo... ale osobně bych nakonec asi neměla tu odvahu takovou věc říct komukoliv, i kdyby to byla moje nejlepší kamarádka...
Jandera nebo anděl... uvidíme, co to bude za chlapa... nikde o něm nemůžu nic najít, ani na www.znamylekar.cz, tak se budu muset nechat překvapit... :)

18 Lucka Lucka | Web | 5. dubna 2010 v 21:44 | Reagovat

Pokud vím, na spaní je chmel nebo med. A ta procházka taky dělá divy. :-)

19 corly corly | 7. dubna 2010 v 22:18 | Reagovat

Tak to bude ono Leni!Takové tajnosti se sebou musí dělat někdo hooodně zajímavý...!.-)))Když není ani na známý lékař.cz!:-)))
Hm...já asi taky ne....Tak ještě,že ,,ti naši" jsou od sebe daleko,hahahaha!.-))))

20 Lenka Lenka | Web | 8. dubna 2010 v 18:01 | Reagovat

... ještě, že tak, protože znáš ty moje vyšetřovatelské tendence! :D
O tom, jaký internista byl, Ti jistě ještě povyprávím! :)))

21 corly corly | 10. dubna 2010 v 18:27 | Reagovat

No právě!!!!!!:-))))))
Já jsem taky vyšetřovala....a moc dobře mě z toho teda není.....-((Radši příště teda nic....-(
A to víš,že mě povyprávíš!!!

22 Lenka Lenka | Web | 10. dubna 2010 v 19:46 | Reagovat

Corly, já Ti dneska vůbec nerozumím...

23 corly corly | Web | 12. dubna 2010 v 22:51 | Reagovat

Ale už jo,že jo?.-)

24 Lenka Lenka | Web | 13. dubna 2010 v 20:37 | Reagovat

Jo, jo... už jo... :)))

25 Eva* Eva* | 17. dubna 2010 v 14:57 | Reagovat

Leni, nezkoušela jsi homeopaticé léky, třeba Natrum muriaticum?
Je možné, by ti pomohl už jen ten ten fakt, že něco na spaní polykáš.
Rozhodně bych nebrala silné léky na spaní déle, než měsíc. Jednu dobu jsem na nich byla závislá a stejně jsem prakticky nespala.
Nespavost má nějakou příčinu, většinou psychickou a když už by bylo nutné brát nějaké léky, dobré je třeba Triticco, je to antidepresivum, ale léčí se s ním i nespavost. Není návykové a po nějaké době, až nespavost ustoupí se dá zase v klídku vysadit..
Lení, přeju hodně zdraví a krásný víkend, plný sluníčka.. ☼

26 Lenka Lenka | Web | 17. dubna 2010 v 20:39 | Reagovat

Evi, moc děkuju za tipy! Naštěstí už zase docela spím i bez prášků, ale to období nespavosti bylo fakt kruté!
Psychika holt umí s člověkem zamávat, skoro si myslím, že všechny mé současné zdravotní problémy jsou psychikou způsobené, ale odborníci jsou tu od toho, aby vyloučili, že to není ničím jiným...
Doufám, že Ty se máš dobře a užíváš jara!!!! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama