Slečna Lenka vzpomíná (2)

11. listopadu 2009 v 19:24 | sl. Lenka |  myšlenky slečny Lenky
Letošní listopad je z pochopitelných důvodů měsícem vzpomínek. Sice média příliš nesleduji, ale už jsem si toho všimla i já. Vzpomíná se v rádiu i tisku. Na dobu socialismu a komunistického režimu, kterému u nás přesně před dvaceti lety zbývalo jen několik málo dní.


Bylo mi tehdy osm. Takže těch vzpomínek nemám mnoho a pouze takových dětských. Vzpomínání na léta osmdesátá už tu bylo - tady - možná se pamatujete. Narazila jsem na pár dalších zajímavých odkazů...

Socialistický obchodní dům na iDNES - úžasná nostalgie, zboží z dob dávno minulých rozdělené přesně tak, jak to v tehdejších obchoďácích bylo. Ne na všechno se pamatuji a jakmile jsem narazila na něco v minulosti důvěrně známého, byla to milá cesta časem zpět. Zkuste a uvidíte.

Retro sladkosti plné nostalgie, Cuketkovy Sladké hříchy mládí a hlavně úžasné poklady v diskuzi pod článkem. Dovolím si zmínit, jaké mňamky chybí mně a na co jsem já osobně při čtení vzpomínala.

Nezapomenutelné mandarinkové pitíčko. V kelímku jako od jogurtu. Hmmm... doteď pravidelně sahám po džusech, na kterých je psáno, že v sobě obsahují alespoň kapku mandarinky. Ale marně.

Plněné oplatky ve tvaru ořechů. Ty s čokoládovou náplní se jmenovaly Hořce. Milovala jsem ty jahodové. Jahůdky? Nevím, možná se jmenovaly jinak. Ta růžová sladká náplň... asi už má zůstat jen ve vzpomínkách.

Vlašské ořechy v karamelu. Ty v plechovce, na které vzpomíná právě pan Cuketka. I já si je pamatuju. Mívala je pravidelně babička, když jsme k ní jezdili. Mňam!

Druhá babička mívala zase ve spížce pytlíček s griliášovými bonbóny. Tyhle jediné se fakt nedaly kousat - tak tvrdý byl ten karamel s kousky oříšků ve tvaru velké lentilky zalitý v hořké čokoládě. A představte si, že na téměř stejné a stejně dobré jsem nedávno narazila. Byly německé.

Cedevita - další bonbónková vzpomínka. Maličké pomerančové bonbóny v neprůhledné oranžové krabičce hodně podobné jako Tic Tac. Byly daleko lepší než Tic Tac! V jedné té oranžové krabičce po bonbónech jsem měla všechny své vytrhané mléčné zoubky. Kam se pak poděla, to nevím.

A další bonbóny: barevné Sisinky, rybízové Cassis, Lipo a Besipky. Neodlepitelné jeden od druhého, citronové bonbóny v ruličce s modrým papírovým obalem. Hodně toho pamatuju. Ještě nedávno jsem ji někde viděla, Benátová tyčinka - na lízání byla fakt nepraktická, tak jsme si ji ukusovali a cumlali.

Sušenky Lucie - kytičky z vanilkového těsta s jakýmsi želé-marmeládovým středem. Ten jsem ráda neměla a tak jsem ho vždycky vydloubla a snědla a pak si teprve vychutnávala tu sušenku. Vybavuje se mi bílo-modrá krabice s nějakým květem, možná mi to někdo potvrdíte.

Výborný Čokomix - zmrzlina v krabičce jako od velkého margarínu (jasně jako od Ceres Softu!), vanilková namíchaná s čokoládovou. S výbornou čokoládovou. A nebo vanilková zmrzka v malém průhledném kelímku zalitá opravdovou čokoládou, kterou jsem z ní vždycky preparovala a nechávala si ji nakonec. A úžasný Táboráček - rybízovo-jablečná dřeň v bílém kelímku a potiskem zmiňovaného ovoce.

Ledňáček byl tehdy víc smetanový a v lepší čokoládě. Míša byl víc tvarohový. Oříškové lázeňské oplatky (to ještě nebyla Kolonáda!) víc oříškové. Esíčka bývala dvoubarevná, kakaová půlka byla víc kakaová a chutnala mi míň, takže jsem ji vždycky ukusovala první, abych si pak vychutnala tu druhou, skořicovou, která byla tehdy víc skořicová. Griliášové Vlnky - ty také kupovávala "griliášová" babička - bývaly víc....... griliášové? :)

Nedávnou jsem viděla v supermarketu citrónový Vitacit. Nasypat si ho na špinavou dlaň a olíznout! :) Mám ho ve špajzu. Doufám, že ten originální z mého dětství se mi nebude také zdát víc vitacitový...

Možná ano a nebude to tím, že ruku už budu mít čistou.
Přemýšlím nad tím, zda je tahle chuťová nostalgie způsobená tím, že potravinářský průmysl už dávno není, co býval, a nebo jsou to jen naivní vzpomínky na gurmánské požitky dětství.

Jaká je ta Vaše?
 


Komentáře

1 Jana Jana | Web | 11. listopadu 2009 v 20:21 | Reagovat

Lení,já taky nevím,jestli byly ty pochutiny dřív lepší,nebo jestli jsem nebyla tolik zmlsaná,ale mám pocit,že uzeniny měly lepší chuť.Bonbony jsem ani moc nemusela:-)

2 sl. Lenka sl. Lenka | Web | 11. listopadu 2009 v 20:42 | Reagovat

Já tehdy byla dítě, takže uzenina nebo cokoliv jiného nemohlo ve mně zanechat požitkářské vzpomínky... každopádně myslím, že dříve byly potraviny víc bio, rozhodně neobsahovaly tolik chemie jako ty dnešní a nebyly tak ošizené. Takže se přikláním k té variantě, že dřív se nám na stůl dostávalo lepší kvality než teď.

3 corly corly | 11. listopadu 2009 v 21:00 | Reagovat

Leničko,já jsem tak ráda!!!!!Že jsme už v té době byly ale úplně stejné...a lízaly jsme z ušpiněné dlaně Vitacit!!!!.-))))Nejlepší bÿl ten jahůdkový,na obalu byla velká jahoda!MŃAM!A doufám,že až ochutnáš ten ze špajzu,tak hezky z dlaně!.-))
Předchůdce Tic Tacu už si vybavuju!!!!Taky jsem ho milovala!A samozřejmě Sisinky a Lipo a barevný špalek za korunu,pro který jsme jako malí špunti utíkali po škole naproti do sámošky a natahovali se pro ně na pult,na který jsme sotva dosáhli!.-)A ještě žluté a oranžové a bílé sodovky!!!!:-))
A Lucie jsem měla radši ty světlé a brácha tmavé,tak jsme to střídali.A nevím,jestli byl Ledňáček lepší,mě chutná výtečně dodnes,ale zmrzliny byly lepší na 100%!!!!!
Díky za krásné vzpomínky Leni.

4 Hanka Hanka | Web | 12. listopadu 2009 v 0:41 | Reagovat

jé... no mně bylo o moc víc, ale občas zavzpomínám si...ne na tu dobu!!!to ani náhodou!!!ale na pochutiny - určitě byly lepší- taková Ruská zmrzlina, ojojoj, to se nedá srovnávat a file..., z jakých ryb to tehdy bylo? , chutné!, a jogurt , sic byl jen v úterý a ve čtvrtek,ale  měl fakt krásnou , úžasnou, lahodnou , a tučnou krustičku nahoře pod víčkem...ta chuť...božská!...na věci legrační ale i smutné, fronty na základní hygienické potřeby, na příděl mandarinek a kakaa jen pro děti a před Mikulášem...:-( .... no tak to se radši vzdám chutí, ale tohle už ne! PS: perlička - v naší samošce nemají v pondělí mlíko, protože ho vozí až v úterý! 20 let po revoluci, v okresním městě ...

5 sl. Lenka sl. Lenka | 12. listopadu 2009 v 11:29 | Reagovat

Corlinko, já jsem věděla, že Ti tohle vzpomínání udělá radost!!! :)))
Ty jsi také pamětnice!!!! Jasně ty barevné limonády!!! Úplně vidím ty velké skleněné lahve v tom Žlutá a Černá!!!! :)))
Máme toho společného hodně! Také jsem na ty světlé sušenky!! ;) A takhle to máme s M. - když si rozděláme ta dnešní Esička, tak já vybírám světlé a on jí ty tmavé... :)))
Zmrzliny bývaly dobré. Na zmrzku jsem chodila já, když jsem chodila ze školy! Na točenou... vím, jaký byl pak strašný hit, když se začala prodávat kopečková. Ale naštěstí se ty točené vrací a vím, kde prodávají úplně výbornou. Chodíme tam s M., já si dávám vanilkovou, on čokoládovou... :))))
Jaká je ta Tvoje oblíbená? A neříkej, že ne vanilková! :D :D :D

Hani, tyhle odvrácené věci jsem já prostě neviděla. Těma dětskýma očima jsme my tehdy tohle neviděli!!!
Pamatuju si jen drobnosti. Jsem z vesnice, tak jsem chodila do pohodového vesnickového pionýra. Ve třídě visel Gustáv Husák. Ve škole jsme kreslili Auroru - ale už netuším, jakého významu měla ta loď. Učitelce jsme říkali soudružko. 17. listopadu tehdy ta naše soudružka řešila, jak půjdeme domů, když se ve městě bude stávkovat... víc si z toho nepamatuju, fakt jsme z toho neměli rozum! A po revoluci jsme si učebnici na vlastivědu museli nechávat v tašce na cvičení a nesměli ji nosit domů... :))) V té asi byli věci!!!

6 Domácí čajovna Domácí čajovna | Web | 12. listopadu 2009 v 12:31 | Reagovat

naprostá pravda....

dneska už není nic jako dřív, přeslazené, umělé.... chudáci děti, řekla jsem si včera, když v TV v reklamě tvrdili, že dětství chutná jako Kiri. Ochutnali jste Kiri? Bleee...

Zlatý trojúhelníčky sýry s koněm nebo motocyklistou, to bylo! Chutnalo to jako sýr ne jako slaná umělá hmota.

Pro mě ta doba minulá voní banány a mandarinkami, které máma přinesla k večeru domů před Vánoci poté, co vystála příslovečnou frontu....

7 Domácí čajovna Domácí čajovna | Web | 12. listopadu 2009 v 12:32 | Reagovat

snad jen ty banány jsou asi pořád stejný....

8 Domácí čajovna Domácí čajovna | Web | 12. listopadu 2009 v 12:32 | Reagovat

a Kofila, ta se ještě taky dost podobá té tehdejší...

9 Hanka Hanka | Web | 12. listopadu 2009 v 13:07 | Reagovat

A Kofilu mám ráda :-)

10 sl. Lenka sl. Lenka | Web | 12. listopadu 2009 v 19:40 | Reagovat

A to já zase Kofilu záda nemám. Už od těch dob... :)
Na druhou stranu tehdy si asi lidé toho, co se jim dostávalo, víc vážili. Pozastavíme se snad někdo nad tím, že máme dobrou mandarinku nebo pomeranč? Pozastavili bychom se leda, kdyby byl kubánský! :)))

11 renuška renuška | Web | 12. listopadu 2009 v 20:24 | Reagovat

Jé, já milovala Zoru nugátovou pochoutku, ale teď už stojí za pendrek. A babička měla ve skříni diabonbony takové žluté a oranžové hrudky. A taky karamely v modrém obalu s bílým nápisem. Jo a taky si pamatuju na Vitacit, ale spíš červenej. A pak hned se dalo koupit v malým zeleným sáčku Kiwi - to byl taky prášek na pití, stál jednu korunu a taky se sypal do dlaně a slízával jazykem. Těch mňamek bylo plno.

PS: Nejlepší esíčka jsou skořicová!!! Tenhle týden jsem zrovna jedny koupila domů:-D

12 renuška renuška | Web | 12. listopadu 2009 v 20:26 | Reagovat

A k revoluci: já byla v šesté třídě a děsná frajerka jsem nosila trikoloru jen proto, že ji měli ostatní. Teprve až později mi řekli, že je to vlastně taková projevená hrdost národu ... A najednou jsme místo ruštiny měli anglinu a protivnej učitel se stal děsným machrem a ředitelem a měl nás na občanku a prostě hrůza.

13 corly corly | 13. listopadu 2009 v 21:21 | Reagovat

Leni-samo,že vanilkouvouuuu!!!!!!!!!:-))))A točená vanilková.ta je úplně nej!!!!A není špatná ani napůl s jahodou,ale nej.je čistá.:-))
A taky nemám ráda Kofilu,už od těch dob.:-)))
A jako Renuška jsem šílela taky po Zoře,ale když jsem ji měla teď nedávno-fuj!:-((
A Auroru jsme taky kreslili a pamatuju si dodnes naprosto přesně,že mě ji Michal Buchtička počmáral!!!!!:-(A po revoluci nám odešel starý pan ředitel,byl nahrazen.:-)A těšila jsem se na ruštinu od první třídy a ona pak nakonec nebyla!:-(

14 Eva* Eva* | Web | 14. listopadu 2009 v 10:33 | Reagovat

Lení, já s tebou souhlasím, to, co jsi vypsala chybí i mně a ještě mnoho dalších mňamek.
Třeba obyčejné Olomoucké syrečky, nebo Romadůr, paštika ve stanilolu, nic z toho nemá tu báječnou chuť, ani obyčejný loupák a nebo Karlovarský rohlík....
Za sebe musím říct, že se mi tahle doba pranic nelíbí vůbec v ničem, jsem divná, já vím, mám pocit, že do tohohle shonu nepatřím.

15 Werri Werri | Web | 14. listopadu 2009 v 11:36 | Reagovat

Ahojky, Mě se v srpnu 1989 narodila první dcera, takže jsem o revoluci prožívala svou první MD. Pamatuji si, že bylo plno sněhu, lidi nosili na kabátech trikolory a neustále byly v TV mimořádné zprávy. Jinak samozřejmě když jsem si u tebe prohlédla straé vzpomínky, Martinka dostala pod stromeček mončičáky, ale i já jsem jako dítě lízala vitacit z dlaně,kupovala si Pedro a točenou vanilkovou zmrzlinu, jedla jesenku a měla hliněné kuličky. :-)

16 sl. Lenka sl. Lenka | Web | 14. listopadu 2009 v 15:58 | Reagovat

Renuško, jasně Zora! To byla také mňamka! :) A karamely v modrém obalu! Také pamatuju! I to kiwi se mi někde vybavuje! :)))

Corly, nezklamala jsi mě!!! :))))
A i Auroru jsi malovala!!! :))))))
Zdá se Ti to taky, že už je to všechno tak dávno? :( Ach...

Evi, myslím, že každá doba má svá pro a proti. Tehdy jsi třeba zase nemohla blogovat! ;)

17 corly corly | 16. listopadu 2009 v 20:20 | Reagovat

:-)))))))

18 lanula83 lanula83 | Web | 16. srpna 2010 v 20:16 | Reagovat

Jé děkuji za pozvání, bezva jsem si početla a také jsi mne navnadila. Mamka i teď kupuje nějakou směs těch plněných oplatek a mezi nimi je i tvar oříšku, ale jahoda žádná :-( a mám pocit, že vlnky mívaly víc náplně a víc pater:-D. Taky si vzpomínám na žvýkačky Bajo, Pedro a bonbony Kalimero. A dokonce džus přímo namíchaný s vodkou, nebo čím to (to jsem samozřejmě nepila ;-))jen vím, že se to jmenovalo Mixela. Jó dalo by se rozepsat...

19 Tereza Tereza | 30. listopadu 2010 v 20:54 | Reagovat

Možná to sem už někdo napsal, ale ta mandarinková šťávička v plastovém kelímku se jmenovala Pompela :-) a neměla chybu!

20 Vendy Vendy | Web | 16. dubna 2012 v 19:37 | Reagovat

Taky si myslím, že jídlo a pochutiny v minulém režimu byly kvalitnější. Možná nebyl takový bombastický výběr jako na tehdejším západě, ale kvalita byla výrazně lepší. Mimo mlsky, které jsi tu uvedla, bych ještě přidala nugátovou pochoutku Zora (Zorka?), která byla skutečně nugátová a lahodná - kdežto dneska je to blivajz, který jsem si koupila asi dvakrát, a už více v životě asi nekoupím.
Čokolády byly čokoládovější. A pamatuji si mléko - polotučné mělo 2%, a plnotučné 3,5%.
U plnotučného si pamatuji, zejména u lahvového (skleněné lahve, žádné hnusné plasty!), že po otevření byla na povrchu krustička šlehačková. Už pevná. Asi dva-tři centimetry... Nabírali jsme ji prstem a baštili.
V minulé době bylo hodně nešvarů a kravin, nad kterými dodnes vrtím hlavou, ale co se jídla týká, většinou bylo kvalitní.
(Jasně, občas taky byly ostudy skrz jídlo, ale to se řešilo jinak, než dnešní směšné pokuty supermarketům za zkažené maso nebo plesnivý chleba...)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama